event-single

COVİD 19 ÖNLEMLERİMİZ

MARFO FUARCILIK OLARAK;
COVID-19 KAPSAMINDA KAPALI ALANLARDA DÜZENLEYECEĞİMİZ FUARLAR DA ALINANAN ÖNLEMLER VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR;
Genel Önlemler
 1. Fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmeli (turnike vb.), giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacaktır.
 2. Fuar alanında katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler dâhil kişi sayısı her on (10) metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacaktır.
 3. Firmamız tarafından fuar alanına giren ziyaretçi sayısı belirlenerek ziyaretçi kapasitesine ulaşıldığında yeni ziyaretçiler bir süre bekletilecektir.
 4.  Sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) göre bekletilecek ve sırada durulması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecektir. Fuar alanından çıkış yapan kişi sayısı kadar kişinin giriş yapmasına izin verilecektir.
 5. Fuar alanına girişte ve fuar alanında bulunduğu süre boyunca katılımcılar, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçiler maske kullanacaktır. Firmamız tarafından maskesi bulunmayan ziyaretçilere veya ihtiyaç halinde verilmek üzere fuar alanında maske bulunduracaktır.
 6. Firmamız tarafından fuar alanına girişlerde ve her stantta el antiseptiği bulundurulacatktır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilerek boşalanı yenisi ile değiştirilmelecektir.
 7. firmamız tarafından fuar alanına giriş yapan katılımcı, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçilerin ateşinin ölçülmesine yönelik tedbir alınacaktır. Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacaktır. Ateşi 38oC’dan yüksek olanlarla öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olanlar, tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecektir.
 8. Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı, ziyaretçi ve görevliler fuar alanına alınmayacaktır. İzolasyonda bulunması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla HES kodu kontrolü yapılacak, firmamız tarafından görevlendirilen bir personel katılımcıların, ziyaretçilerin ve görevlilerin HES kodu sorgulanacaktır.
 9. firmamız tarafından fuar alanında birbirine bitişik stantlar, stant duvarı ya da bölme ünitesi ile kapatmak suretiyle birbirilerinden ayrılacak, stant koridorları en az 3 metre genişliğinde düzenlenecektir.
 10.  Fuarı düzenleyen firma tarafından stantların önünde zemine sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler konulacaktır.
 11.  Genel temizlik kuralları, COVİD önlemeri kapsamında yürütülecektir.
 12. Ziyaretçilerin stantlarda bulunan ürünlere dokunması halinde hemen sonrasında bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan ürünlerle dezenfeksiyonu sağlanacaktır.
 13.  İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacak (Katılımcılar tarafından bireysel olarak stantlarda ziyaretçilere verilecek olan broşürler hariç.)
 14. Fuara gelen kişilerin herhangi bir ödeme yapması gerektiği durumlarda katılımcılara tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmalarını öneriyoruz.
 15. Ödeme terminallerinde dokunulan yüzeyler Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan ürünlerle temizlenecektir.
 16. firmamız tarafından fuar alanında bulunan yemek alanlarında Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan restoran, kafeterya ve kantinlerle ilgili uyarılar dikkate alınacaktır.
 17. firmamız tarafından asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitenin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilmeli ve bu sayı asansör girişinde belirtilecektir. Asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecektir.
 18. firmamız tarafından fuar alanının girişine ve alanda görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve içeride uyulması gereken kurallar) asılacaktır.
Ziyaretçilere Yönelik Önlemler:
 1. firmamız tarafından ziyaretçiler anonslar ya da videolarla COVID-19 kapsamında fuar alanında uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilmelidir.
 2. Firmamız tarafından fuar alanında katılımcılar ve ziyaretçilerin sosyal mesafeye uymasına yönelik tedbirler alınacaktır.
 3. firmamız tarafından ziyaretçilerin fuar alanında su haricinde içecek ve yiyecek tüketmesine izin verilmemesini öneriyoruz. Kapalı ambalajda sunulan içeceklerin tercih edilmesi bu süreçte oldukça önemlidir.
Personeli Korumaya Yönelik Önlemler
Fuarı düzenleyen firma ve katılımcılar tarafından;
 1. Personel çalışırken ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gelişirse, maskesi takılı olarak hastaneye yönlendirilmelidir.
 2. Personel vardiyalı çalıştırılmalı böylece çalışma ortamında aynı anda daha az personelin bulunması sağlanmalıdır.
 3. Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmeleri sağlanmalıdır. Bunun için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma
 1. Fuar alanının etkin şekilde ve dış ortamdan doğal hava ile havalandırması sağlanmalıdır. Fuar başlangıç tarihinden önce fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanının havalandırma sisteminin bakımı ve filtre değişimlerinin yapılıp yapılmadığı kontrolü sağlanmalıdır. Fuar alanında vantilatörler çalıştırılmamalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan “COVID-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemler”e uygun hareket edilmelidir.
 2.  Firmamız tarafından fuar alanının her gün düzenli olarak temizliğinin yapılması sağlanmalıdır.
 3. Tuvaletlerdeki musluk ve sabunların kontrolü sürekli personel tarafından sağlanacaktır.
 4. Fuar alanında çöplerin ve kullanılan maskelerin atılması için ayrı ve pedallı kapaklı çöp kutuları olmalı ve çöp kutularının düzenli olarak boşaltılması sağlanacaktır.
 5. Fuar alanının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, masa/banko yüzeyleri gibi el ve vücudun sık değdiği bölümler) temizliğine dikkat edilmeli, fuar alanı, stantlar ve ortak kullanım alanlarında yüzey temizliği ve dezenfeksiyon amacıyla; etkinliği gösterilmiş etken maddeleri içeren ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan yüzey dezenfektanları kullanılmalıdır.
http://cbs.cevresaglik.gov.tr/cevresaglik/Biyosidal/Dezenfektan.aspx
 1. Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.
 2. Tuvaletlerde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan el antiseptiği bulundurulmalıdır.
 3. Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu bulundurulmalıdır. Fuarı düzenleyen firma tarafından bu hususlara ilişkin gerekli tedbirler alınmalıdır.
 4. El kurutma fanları kullanıma kapatılmalıdır.
 5. Fuar alanında kurallara uyum için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul ve Esaslar çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği veya görevlendireceği Oda ve Borsa tarafından denetlenir.
Özel Dekor Stant kurulumu için planlama yapan katılımcılarımızın çalışma esasları ve içeriğini firmamız görevlilerine veya bilgi@marfo.com.tr adresine yazılı olarak bildirmesi rica ediyoruz.